Zimowa Wda po raz dziewiętnasty

019W ubiegły weekend, na przełomie lutego i marca, kajakarki i kajakarze z całej Polski tłumnie zjechali do Tlenia. Ze względu na specyfikę pływania zimą oraz ograniczone możliwości noclegowe, organizatorzy wprowadzili limit dla zapisów. Zgłoszenia na imprezę można było przesyłać tylko do końca grudnia. Na jaką imprezę? Ano na XIX Ogólnopolski Zimowy Spływ Kajakowy „Wda 2015” im. Bolesława Białkowskiego.

Czwartkowy wieczór odbywał się pod hasłem weryfikacji uczestników, których tym razem przyjechało ponad 160. Tak dużej liczby kajakarzy organizatorzy nie gościli od lat. Z jednej strony sprawiła to przyjazna, niemal wiosenna aura, z drugiej natomiast rokrocznie zwiększająca się liczba pasjonatów kajakarstwa, jako sportu powszechnego.

W piątkowy poranek, po uroczystym otwarciu spływu, uczestnicy udali się na start do pierwszego etapu, z Żurawek do Błędna, który był odcinkiem z limitowanym czasem przepływu.

W sobotę kajakarze ruszyli na start do etapu Błędno – Stara Rzeka, który w początkowym odcinku był również limitowany czasem a następnie, przy „Zerwanym Moście” miał miejsce start wyścigu sprinterskiego. Mając na względzie dobrą pogodę, organizatorzy zdecydowali o dopuszczeniu do startu jedynek (w ubiegłych latach względy bezpieczeństwa na to nie pozwalały), zaplanowano więc pięć kategorii: T1 K, T1 M, T2 K, T2 M oraz T2 Mixt.

W kategorii T1 K zwyciężyła Szyca-Modras Urszula z czasem 18’15” przed Marek Wiolettą z czasem 18’47” i Pająk Wiesławą z czasem 19’37”.

W kategorii T1 M pierwsze miejsce zajął Gajda Bogusław z czasem 16’52”, drugie Roman Adam z czasem 17’12” a trzecie Neumiller Ryszard z czasem 17’22”.

W kategorii T2 K najlepszy czas uzyskała osada Poławska Katarzyna, Łosińska Barbara z czasem 17’36”, ponieważ jednak w wyścigu nie wystartowało wystarczająco dużo osad dla przeprowadzenia rywalizacji wśród pań, sędziowie zdecydowali o przesunięciu osad kobiecych do najbliższej, wyższej kategorii, czyli T2 Mixt. Panie „wykręciły” jednak tak dobry czas, iż na mecie wyprzedziła je tylko osada Michta Michał, Szreiber Małgorzata z czasem 17’03”. Trzecie miejsce przypadło osadzie Stolle Peter, Moosburger Britta z czasem 17’55”.

W kategorii T2 M pierwsze miejsce zajęła osada Górczk Paweł, Jankowiak Wojciech z czasem 15’39” przed osadą Sikora Stanisław, Siudem Przemysław (16’21”) oraz osadą Muszyński Mirosław, Góra Edward, która dopłynęła do mety w czasie 16’27”.

Sobotnie popołudnie i wieczór upłynęły pod znakiem zawodów strzeleckich oraz prelekcji podróżniczych. Gwiazdą wieczoru był Michał Kochańczyk, który przez ponad godzinę opowiadał o wyprawie – rejsie jachtem „Lady Dana 44”, Przejście Północno-Wschodnie. Trasa rejsu wiodła z Sopotu przez morze Bałtyckie, kanał Bałtycko – Białomorski, morza Białe, Barentsa (Ziemia Franciszka Józefa, Nowa Ziemia), Karskie, Łaptiewów, Wschodniosyberyjskie, Czukockie, Beringa i przez północny Pacyfik do Vancouver w Kanadzie.

Niedzielny poranek przywitał uczestników spływu słońcem. Krótki „pożegnalny” etap ze Starej Rzeki do Tlenia był odcinkiem limitowanego przepływu, który zawodnicy pokonali w spokojnym tempie – tym razem organizator przewidział naprawdę duży limit czasu. Po obiedzie nastąpiło uroczyste zakończenie, wręczenie medali i zamknięcie spływu. O wspaniałej atmosferze, którą tworzy ta – największa chyba – zimowa impreza sportu powszechnego krążą już legendy. Zapewniamy, że niewiele przesadzone, a każdy „niedowiarek” może sprawdzić to już za rok – odbędzie się wówczas XX Jubileuszowy Ogólnopolski Zimowy Spływ Kajakowy „Wda 2016” im. Bolesława Białkowskiego – Serdecznie zapraszamy!

018 017 016 015 014a 014 013 012 011 010 009 008 007 006 005 004 003 002