Wspólne Wędrowanie

www wedrowanie_oklZapraszamy do zapoznania się z Poradnikiem organizatora turystyki aktywnej, wydanym przez Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego Wydawnictwo PTTK „Kraj”, pod redakcją Jolanty Śledzińskiej i Andrzeja Wielochy.

Ależ było świetnie!
Czyli tajemnice udanej wycieczki

www wedrowanie1Turystyka indywidualna ma wiele zalet, ale wspólne wędrowanie także. Wędrując w grupie, nawet nieformalnej, mamy okazję zobaczyć świat oczyma innych. Dzielić się radościami i smutkami z towarzyszami wspólnej przygody. W turystycznej grupie uczymy się odpowiedzialności za towarzyszy wędrówki, za ich i swoje bezpieczeństwo, ale także za to, by wędrówka przyniosła nam wszystkim jak najwięcej satysfakcji. Uczymy się także patrzeć na swoje własne działania (i zaniechania) w kontekście grupy, w której się znaleźliśmy. Odkrywamy, że każda nasza decyzja, każde działanie skutkuje konsekwencjami dotykającymi nie tylko bezpośrednio mnie, ale w takim samym stopniu wszystkich członków grupy. To nauka, która na pewno przyda nam się w codziennym życiu.

www wedrowanie2Jako turyści uczestniczymy w różnych imprezach, czasem zorganizowanych świetnie, a czasem gorzej. Co zatem wpływa na to, że po jednej imprezie turystycznej z przyjemnością ogląda się zdjęcia i długo utrzymuje kontakty z poznanymi na niej turystami, a o innej się szybko zapomina? Co wpływa na to, że po powrocie z rajdu, czy z wycieczki mówi się kolegom i koleżankom – to była świetna impreza, warto pojechać z tym klubem? Co tu dużo ukrywać, decyduje o tym wyobraźnia, doświadczenie i sprawność organizatorów.

www wedrowanie3Jednak żadna impreza nie zorganizuje się sama. Jeżeli już jakiś czas uczestniczymy w życiu jakiegoś środowiska turystycznego, np. koła czy klubu PTTK przyjdzie na pewno czas na to, aby dać cokolwiek od siebie, aby wykazać się umiejętnościami organizacyjnymi i spróbować zorganizować coś samodzielnie. Na co należy zwrócić szczególną uwagę przy organizacji imprezy, z jakiej pomocy można korzystać, czego nie należy robić – o tym jest niniejszy poradnik.

Pobierz Wspólne Wędrowanie w formacie PDF

Poradnik został wydany w ramach projektu
„Zmienność i różnorodność form turystyki aktywnej i specjalistycznej”
dofinansowanego ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki