W pierwszy weekend czerwca serdecznie zapraszamy do udziału w szkoleniu kajakowym, które nasze Stowarzyszenie planuje zorganizować aż w pięciu województwach równocześnie!
4 i 5 czerwca będziemy w Gdańsku, Tleniu, Michałowicach k/Warszawy, Łodzi i w Żorach. Czekamy na wszystkich chętnych!
Skąd pomysł? Czyli na początek trochę historii…
Podczas ubiegłorocznego, jesiennego spotkania podsumowującego polski sezon kajakowy, z inicjatywy środowiska skupionego wokół Polskiego Systemu Kwalifikacji Kajakowych (PSKK) zaproponowano zorganizowanie jednego wspólnego weekendu poświęconemu szkoleniu kajakowemu „u podstaw”. Założeniem było, aby weekend szkoleń poprzedzał okres wakacyjnego wzrostu zainteresowania kajakarstwem oraz gdy pogoda nie odstrasza już niskimi temperaturami przed spędzaniem czasu nad wodą i na wodzie. Termin zaplanowano na pierwszy weekend czerwca.
Nasze Stowarzyszenie z entuzjazmem pojęło pomysł i aktywnie włączyło się w promowanie bezpiecznego i świadomego spędzania wolnego czasu na kajakach.
Kiedy odbędą się szkolenia? Ile potrwają? Czy trzeba rezerwować miejsce?
Proponujemy do wyboru 4 (sobota) lub 5 (niedziela) czerwca. Jedno szkolenie potrwa około 8 godzin z przerwą. Zajęcia skierowane będą do tych z nas którzy:
• nigdy nie pływali kajakiem, a chcieliby nauczyć się podstaw, by świadomie i bezpiecznie ruszyć na szlaki;
• mają już pierwsze doświadczenia z kajakarstwem, ale chcieliby odświeżyć, uzupełnić i usystematyzować swoją wiedzę;
• planują spływ w sezonie po rzekach nizinnych i chcą przypomnieć sobie podstawowe zasady bezpieczeństwa (niezależnie od tego czy jest to spływ zorganizowany, grupowy czy prywatny).
Zapisy na poszczególne szkolenia prowadzone są przez lokalnych koordynatorów i tak:
• w województwie pomorskim (Gdańsk, Przystań Żabi Kruk) jest to Jan Leśniewski (mail: tel. 668323601);
• w województwie kujawsko-pomorskim (Tleń, Jezioro Żur) jest to Grzegorz Wardacki (mail: tel. 502280769);
• w województwie mazowieckim (Michałowice, Zalew Komorowski) jest to Maja Ożóg (mail: tel: tel. 517579773);
• w województwie łódzkim (Łódź, Baza Albatrosa przy Stawach Stefańskiego) jest to Agnieszka Szulc (mail: tel: 664059710);
• w województwie śląskim (Żory, Śmieszek) jest to Marcin Madzia (mail: tel. 600344978);
Dokonując zgłoszenia prosimy o określenie liczby i wieku uczestników, abyśmy mogli właściwie dobrać sprzęt asekuracyjny. Prosimy również o określenie, w który dzień chcielibyście się państwo szkolić.
Co będziemy ćwiczyć podczas szkolenia?
Podczas szkolenia w ramach WSKaj będziemy uczyć się podstawowych umiejętności, które pozwolą nam bezpiecznie i świadomie korzystać ze sprzętu kajakowego, w tym m.in.: jak efektywnie wiosłować i wykonywać manewry, jak płynąć prosto, jak asekurować innych i zachowywać się po wywrotce. Zakres zajęć będzie zawierał 1 i 2 stopień umiejętności wg Polskiego Systemu Kwalifikacji Kajakowych (PSKK). Szczegółowy opis systemu dostępny jest na stronie https://www.pskk.org.pl
Odbywające się w tym terminie imprezy szkoleniowe odbędą się pod wspólnym hasłem „Weekendu Szkoleń Kajakowych” (WSKaj).
Jaki jest koszt uczestnictwa w szkoleniu?
Udział w szkoleniu jest bezpłatny, ponadto organizator w przerwie zaprasza na ciepły posiłek!
Przeprowadzenie pięciu spotkań szkoleniowych będzie możliwe dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki, które pozytywnie zaopiniowało wniosek i wsparło finansowo nasz projekt pn. „Bezpiecznie w kajaku dla każdego – weekend szkoleń kajakowych” (umowa nr 2022/0008/0288/UDOT/DT/BP).
Liczymy, iż pomimo braku opłaty, osoby które zgłoszą się na szkolenia potraktują je jako obowiązkowe :-)
Prosimy o zapisywanie się wyłącznie osób przekonanych do spędzenia z nami aktywnie jednego z weekendowych dni szkoleniowych.
Zapraszamy serdecznie, zapewniając o miłej atmosferze towarzyszącej spotkaniom w kajaku!