Pływam bez promili – podsumowanie sezonu

awatarFundacja PVA – organizator i koordynator kampanii społecznej ”Pływam bez Promili” przesłała nam podsumowanie mijającego sezonu, pt.: UTONIĘĆ MNIEJ ALE ALKOHOL WCIĄŻ NAJPOWAŻNIEJSZYM PROBLEMEM NAD POLSKIMI WODAMI.

Warszawa, dnia 22 września 2014 roku.

Koniec lata to czas podsumowań wypoczynku Polaków nad wodą. Ten rok przyniósł mniej utonięć jednak najpoważniejsze problemy zostały. Od 1 maja do 21 września w Polskich wodach życie straciło 340 osób. W tym czasie tylko 19 dni na 144 nie przyniosło ofiar. Mimo apeli dla Polaków sposobem na spędzanie czasu nad wodą jest alkohol.
Wnioski z kampanii Pływam bez promili są jednak pozytywne. Na podstawie wzrostu zainteresowania akcją czy profilem na portalu społecznościowym widzimy, że Polacy coraz częściej nad zabawą stawiają bezpieczeństwo swoje i swoich najbliższych. Po 8 latach organizacji kampanii edukacja zaczyna przynosić efekty.

Do 22 września w Polsce utonęło od początku roku 509 osób. Dla porównania w całym 2013 roku w Polsce utonęło 709 osób. W czarnych statystykach przodują mężczyźni, którzy stanowią aż 80% ofiar utonięć. Ze statystyk przygotowanych przez KGP, wynika, że od kilku lat lipiec jest miesiącem, kiedy najczęściej dochodzi do wypadków na obszarach wodnych ze skutkiem śmiertelnym (126 – 2014 r.). Wiele ze zbadanych ofiar wypadków utonięć były to osoby spożywające wcześniej alkohol. W pierwszej połowie 2014 r. najwięcej wypadków tonięcia odnotowano w niedzielę (53) i sobotę (44). Weekendy, są niezmiennie od lat okresem największej liczby tonięć, na tle pozostałych dni tygodnia. Mając na uwadze porę dnia, największą liczbę wypadków tonięć w pierwszej połowie roku odnotowano w godzinach 12:00 – 18:00, aż 80.

W pierwszej połowie 2014 r. najwięcej przypadków utonięć odnotowano w:
rzece – 84,
stawie – 41,
jeziorze – 36.

Największą liczbę utonięć w pierwszej połowie 2014 r. stwierdzono na terenie działania następujących jednostek:
KWP w Olsztynie – 26,
KWP z/s w Radomiu – 24,
KWP w Lublinie – 21,

Jakie błędy popełniają najczęściej ludzie?
Do najczęściej popełnianych błędów zaliczyć musimy wchodzenie do wody  po spożyciu alkoholu, a także kąpanie się w miejscach niestrzeżonych przez ratowników WOPR. Dr Jerzy Telak twierdzi, że blisko 90% wypadków utonięcia zdarza się w miejscach niestrzeżonych. Brak wyobraźni i brawura – wchodzenie do wody (np. rzeka o silnym prądzie, wzburzone morze, wypływanie na środek jeziora) – przecenianie swoich umiejętności pływackich i kondycji fizycznej oraz skoków szczególności „na główkę”) do nieznanej, często płytkiej wody. Alkohol, nawet w niewielkiej ilości, zwiększa zagrożenie utraty równowagi, przeszacowaniem swoich możliwości w wodzie lub utratą sił przy jednoczesnym znacznym ograniczeniu umiejętności rozpoznania i oceny stopnia niebezpieczeństwa. Wejście do wody, nawet po spożyciu niewielkiej ilości alkoholu w upalny dzień, może skończyć się tragicznie – przestrzega dr Jerzy Telak, wiceprezydent Międzynarodowej Federacji Ratownictwa Wodnego, oddziału europejskiego.
Do problemów zaliczane są również rozproszenie systemu ratownictwa oraz niepewny los ratowników w kontekście stałości zatrudnienia i zarobków.
A zatem przyczyn większości wypadków należy upatrywać w nieostrożności podczas przebywania nad wodą (w szczególności z jednoczesnym spożywaniem alkoholu), nieostrożności podczas łowienia ryb, braku umiejętności lub odpowiedniego przygotowania się do pływania, niestosowania indywidualnych środków ochrony, ale również w braku odpowiedniego nadzoru osób dorosłych nad małoletnimi. Należy mieć na uwadze, że część wypadków tonięć, ma miejsce na terenach prywatnych (22 ofiary).

Ósma edycja akcji „Pływam bez promili”.
Akcja społeczna „Pływam bez promili” została zorganizowana po raz ósmy przez Stowarzyszenie Polska Wódka przy współpracy WOPR, Polskiego Związku Żeglarskiego, Polskiego Związku Wędkarskiego i innych. Jej głównym celem jest promocja społecznej odpowiedzialność w tym aspekcie. Przestrzegamy: albo alkohol, albo pływanie. Od tej reguły nie może być wyjątków! – zaznacza Andrzej Szumowski, prezes PVA.
2014 rok to przede wszystkim postawienie na promocję akcji w portalach społecznościowych, mediach a także w ośrodkach wypoczynkowych nad morzem i jeziorami. W ramach akcji rozesłano i rozwieszono kilkaset plakatów i gadżetów do różnych ośrodków wypoczynkowych a także rozdanych kilka tysięcy materiałów promocyjnych dla użytkowników fanpage’u na portalu Facebook. Ponadto w tym oku akcję poparły dwie osobowości- Aleksander Doba (kajakarz, który samotnie przepłyną Ocean Atlantycki) i Karol Okrasa (szef kuchni, znany z wielu programów kulinarnych). W tym roku również celem kampanii było rozpowszechnianie wiedzy o niebezpieczeństwach, jakie wiążą się z kąpielą, pływaniem i uprawianiem sportów na obszarach wodnych po spożyciu alkoholu.

Akcję aktywnie wspierali sportowcy, m.in. Przemysław Stańczyk, Paweł Korzeniowski czy Otylia Jędrzejczak. Najsłynniejsza Polska pływaczka tak mówiła o bezpieczeństwie nad wodą -„Należy pamiętać, że wchodzenie do wody po spożyciu alkoholu niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw, które zagrażają życiu i zdrowiu. Można źle ocenić swoje siły i odpłynąć za daleko od brzegu, zachłysnąć się wodą lub może nas złapać skurcz. Należy pamiętać, że woda to żywioł z którym nie ma żartów. Niezależnie od umiejętności pływackich, pływanie w połączeniu z alkoholem potrafi skończyć się tragicznie. Od wielu lat moje życie nierozerwalnie związane jest z pływaniem. Woda niesie ze sobą wiele radości ale też jest ogromnym żywiołem. Dlatego powinniśmy pamiętać, że nieodpowiedzialne korzystanie z tej przyjemności, może skończyć się tragedią. Nie zapominajmy, że z siłami natury nie da się wygrać, tym bardziej, gdy przeceniamy swoje możliwości i spożywamy alkohol, zaburzający naszą orientację. Rozwijajmy swoją świadomość w tej kwestii by tragedii nad wodą było coraz mniej! Życzę by osoby korzystające z wypoczynku nad wodą zawsze pamiętały o tym, że bezpieczeństwo w radosnym wypoczynku jest kluczowe!” – podsumowuje Otylia Jędrzejczak.

Kampanię „Pływam bez promili” popierają i rekomendują wybitni sportowcy:

Paweł Korzeniowski (pływak, wielokrotny rekordzista, mistrz Polski, mistrz i wicemistrz świata, mistrz Europy, olimpijczyk);
Otylia Jędrzejczak (pływaczka, medalistka olimpijska, mistrzostw świata i Europy);
Aleksander Doba (kajakarz);
Przemysław Stańczyk (pływak, mistrz świata na 800m);
Aleksandra Urbańczyk (polska pływaczka, medalistka mistrzostw Europy);
Katarzyna Baranowska (była polska pływaczka, mistrzyni Europy);
Izabela Dylewska (kajakarka, dwukrotna brązowa medalistka igrzysk olimpijskich, medalistka mistrzostw świata i Europy);
Wojciech Kudlik (kajakarz, medalista mistrzostw świata w kajakarstwie);
Sebastian Szczęsny (dziennikarz sportowy TVP, były ratownik WOPR);
Dr Jerzy Telak (były prezes WOPR, wiceprezydent Międzynarodowej Federacji Ratownictwa Wodnego, oddziału europejskiego);
Karol Okrasa (szef kuchni).

plywambezpromili_wopr