Płyń po zdrowie w Ryni

OLYMPUS DIGITAL CAMERAArtykuł „Płyń po zdrowie w Ryni”, który tutaj prezentujemy jest krótkim podsumowaniem „podsumowania sezonu kajakowego 2014”, jakie miało miejsce w ostatni weekend. Bazą spotkania był ośrodek Rewita, położony nad reprezentacyjnym mazowieckim akwenem wodnym – Zalewem Zegrzyńskim.

Bogaty program konferencji zawierał w sobie między innymi Kurs na Sędziego Turystyki i Rekreacji PZKaj. Jak potrzebne było to szkolenie niech zaświadczy frekwencja. W kursie wzięło udział 23 uczestników, reprezentujących kluby kajakowe z całego kraju. O tym, jakie wiadomości przyswajali podczas tych trzech dni, można przeczytać na naszym profilu facebook.

Aby każdy uczestnik konferencji znalazł coś dla siebie, równocześnie z kursem sędziowskim realizowano fakultatywny program sportowo kulturalny. W niedzielę zorganizowano spływ kajakowy Rządzą. To niewielka, malownicza rzeka wpływająca do Zalewu Zegrzyńskiego. W spływie wzięło udział 54 osoby. A choć pierwotne plany, by w ramach spływu uczestnicy mogli wystartować w kajakowej imprezie na orientację nie powiodły się, przedsięwzięcie jako całość można uznać za udane. Pogoda dopisała a wszystkie osady bezpiecznie i w dobrym czasie dotarły w porze obiadowej do mety, która była umiejscowiona na plaży ośrodka w Ryni.

Po smacznym i kalorycznym obiedzie równocześnie z kursem sędziowskim przeprowadzono szkolenie dla weryfikatorów Turystycznych Odznak Kajakowych PTTK i Odznak Turystycznych  PZKaj. Organizatorów bardzo ucieszyło duże zainteresowanie tym szkoleniem. W nieoficjalnych rozmowach uczestnicy wypowiadali się, iż weryfikowanie przepłyniętych kilometrów, staje się co raz popularniejsze – przede wszystkim w klubach, ale również na spływach komercyjnych kajakarze pytają o taką możliwość.

Tego wieczora na uczestników czekała jeszcze jedna atrakcja. O godzinie 21:00 rozpoczął się wieczór prezentacji imprez – wspomnienia mijającego sezonu. Kilkanaście zapowiedzianych prelekcji sprawiło, iż pomimo wprowadzonej dyscypliny czasowej (10 min. na relację) wieczór skończył się po północy. I tu znów należą się pochwały. Z roku na rok obserwujemy co raz wyższą jakość techniczną i merytoryczną przedstawianych prezentacji. Krótko mówiąc, organizatorom „chce się” przygotować a co za tym idzie, zależy im na podnoszeniu „rangi” swoich imprez. Rangi w cudzysłowie, ponieważ w sporcie powszechnym nikt specjalnych certyfikatów nie wydaje. Dany spływ jest oceniany przez uczestników, którzy chętnie wracają w kolejnym sezonie.

W poniedziałek część konferencyjną rozpoczął cykl podsumowujący tegoroczną edycję Grand Prix PZKaj. Na uwagę zwraca fakt, iż pomimo ograniczenia liczby imprez cyklu z siedmiu do sześciu, ilość zawodniczek i zawodników praktycznie nie uległa zmianie. A to oznacza, iż kajakarstwo powoli staje się sportem masowym.

O godzinie 10:00 wystartował marsz na orientację – pieszy wyścig z mapą i kompasem, podczas którego rozegrano turniej strzelecki i zawody łucznicze.

Nieco później, o godz. 11:30 ruszył kurs pierwszej pomocy przedmedycznej. Ratownicy z warszawskiej grupy Medicus w bardzo efektowny i profesjonalny sposób przeprowadzili szkolenie teoretyczne oraz ćwiczenia praktyczne z resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Wczesnym popołudniem rozegrano zawody kajakowe na Zalewie Zegrzyńskim, które były jednocześnie ćwiczeniem praktycznym dla kandydatów na sędziów.

Po obiedzie kandydaci na sędziów rozpoczęli egzamin, a pozostali uczestnicy mogli wziąć udział w panelu dyskusyjnym n/t szkolenia Instruktorów Turystyki i Rekreacji PZKaj oraz wysłuchać wykładu p.t. „Wrocław z pokładu kajaka” – trzeba pamiętać, iż miasto to przed wojną było nazywane „Wenecją Północy”.

O godzinie 18:00 uczestnicy konferencji oraz zaproszeni goście zebrali się na uroczystej gali podsumowującej mijający sezon kajakowy w Polsce. Podczas gali ogłoszono oficjalne wyniki cyklu Grand Prix PZKaj 2014, wręczono pamiątkowe statuetki oraz upominki dla najlepszych zawodniczek i zawodników.

Po uroczystej gali uczestnicy wzięli udział w XVII Biesiadzie Kajakowej, której hasłem przewodnim były w tym roku „wieści ze szkolnej ławy”.

O godzinie 21:00 odbył się koncert piosenki kajakowej w wykonaniu śląskiej formacji „MuzyKajaka”.

We wtorek po śniadaniu odważni chętni, pod przewodnictwem grupy Tomaszowskich Morsów udali się na plażę, gdzie mogli symbolicznie uczcić zakończenie sezonu kajakowego kąpielą w jeziorze. Choć aura nie była typowo „morsowa” (całe 8 stopni „na plusie”), dla wielu uczestników była to pierwsza tego typu przygoda a przeżyte emocje na pewno zapamiętają na długo.

W imieniu organizatorów Konferencji, Komisji Turystyki i Rekreacji Polskiego Związku Kajakowego oraz Stowarzyszenia Instruktorów i Trenerów Kajakarstwa, chcielibyśmy Wam wszystkim serdecznie podziękować za wspólną pracę podczas całego sezonu. Bez Was – pasjonatów kajakarstwa z całego kraju – na pewno nie udałoby się zrealizować tych wszystkich przedsięwzięć.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC OLYMPUS DIGITAL CAMERA 402 404

msit_logo_nowe

Impreza dofinansowana ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach programu ”Płyń po zdrowie”