Niewidomi na kajakach

wwwniewidominatandemachpl_350x349Bardzo ciekawa inicjatywa nadeszła ze środowiska rowerowego. „Niewidomi na tandemach”  planują w najbliższym sezonie udowodnić, że kajakarstwo jest sportem dla wszystkich!

Projekt „Niewidomi na tandemach” jest platformą pomagającą osobom niewidomym znaleźć wolontariuszy do kierowania dwuosobowymi rowerami oraz wspólnych wycieczek rowerowych. Na progu nowego sezonu organizatorzy akcji postanowili poszerzyć możliwości serwisu o kajaki dwuosobowe.

Organizatorzy rozpoczęli już poszukiwania osób i klubów, dysponujących dwuosobowymi kajakami i skłonnych od czasu do czasu zaprosić niewidomych na pokład.

Zasada działania programu jest bardzo prosta. Niewidomi oraz wolontariusze wypełniają odpowiednie formularze, a koordynator przekazuje wzajemne dane kontaktowe osobom z tego samego rejonu.

A następnie… krótkie szkolenie połączone z poznaniem się osady w kajaku i można ruszać na spływ.

Zapisywać można się już teraz. Najlepiej poprzez formularz dla wolontariusza, dostępny na stronie koordynatora projektu (wpisując w uwagach „kajak”).

Patronat medialny nad akcją objął magazyn Wiosło, na którego łamach można było przeczytać o tym jak „wygląda” życie na kajakach, gdy się ma problemy ze wzrokiem. Bezpośredni link do artykułu tutaj.

Zachęcamy was gorąco do jak najszerszego rozpropagowania tej inicjatywy. Osobom niewidomym najczęściej dokucza właśnie brak ruchu i aktywności fizycznej. I naprawdę niewiele potrzeba, aby wybrać się razem na spływ. Nawet jeśli nie macie dwuosobowych kajaków, to można je bez problemu pożyczyć w całym kraju. A większość spływów zebranych w „Informatorze Kajakarza 2014” z pewnością z otwartymi ramionami powita waszą osadę. Bo naprawdę niewiele potrzeba, aby bezpiecznie i przyjemnie spędzić razem czas w kajaku.

Serdecznie zapraszamy w imieniu Kuby Terakowskiego – koordynatora projektu do włączenia się w akcję. A jeśli nie czujecie się na siłach lub wydaje wam się, że nie dacie sobie rady, upowszechnijcie przynajmniej ten tekst na swoich facebookach, googlach, twitterach, blogach, stronach, komórkach, podwórkach, trzepakach i gdzie tylko możecie – jeśli nie wy, może wasi znajomi spróbują zmierzyć się z takim wyzwaniem. Bo nieprawdą jest, że przygodę przeżywa się tylko na oceanie, w himalajach  czy amazońskiej dżungli. Można ją spotkać wszędzie, tylko trzeba chcieć poszukać.

Przydatne linki:

Projekt Niewidomi na tandemach.

Formularz zgłoszeniowy dla wolontariusza.

Profil facebook inicjatywy.